Sık Sorulan Sorular

1- Doğal Besi Ne Demektir ?

Hormon desteği verilmeden yapılan besiye doğal besi denir. Yazın meralarda yayılan, kışın  ise ahırda doğal beslenilen sığır ve koyunlar hormonlu besilere göre daha az et vermektedir.

2- Şoksuz Helal Kesim Nasıl Yapılır ?

 

 • Kesilecek hayvan kesilmiş olanları görmemelidir.
 • Kesim yeri temiz olmalıdır. Bir önceki kesimden iz kalmamalıdır.
 • Bıçaklar hayvanın göremeyeceği yerde olmalıdır
 • Yatırılma işlemi uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Hayvana eziyet edilmemelidir. Bizim kullandığımız tünel sisteminde yatırma işlemi suhuletle yapılmaktadır.(Youtube kanalımızdaki tanıtım filminden görülebilir)
 • Kesim tekbir ile yapılır (Bismillah Allhuekber) denilerek kesim yapılır. 


3- Şoksuz Helal Kesim İle Şoklu Kesim Arasında Ne Kadar Zaman Farkı Vardır?

 •           Şoksuz helal kesimde hayvan 5 dk kesildiği yerde, 7‘dk ise askıda bekletilir. Bir büyük başın kesimden sonra üretim bandına geçiş süresi 12 dk’dır. Bu süre içinde pis kan tamamen boşalmış olur.
 •           Şoklu kesimde ise hayvan şoklandığı anda felç olur ve hareketsiz kalır. Pis kanın çoğu vucuttan atılamaz. Üretim bandına 3 dk da geçebilir. 

4- Şoksuz Kesim Nasıl Yapılıyor?

Nimet kavurma tanıtım filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

5- Şoklu Kesim Nasıl Yapılıyor?

Büyükbaş hayvan alnından bir şok tabancası ile vurulur.  Küçükbaşlar ise elektrik ile şoklanır. Sonra kesilir. (İnternetten uygulama şekli izlenebilir.)

6- Şoksuz Kesimin Maliyeti Neden Yüksek Oluyor?

Şoklu kesim ile  4 kat daha hızlı et üretimi yapılabilir. Zaman ve insan faktörü dikkate alındığında şoksuz helal kesim maliyetleri doğal olarak yüksek olmaktadır. Bizim kesimlerde ekstra olarak kesimmin manevi mesuliyeti gereği firma adına bir gözlemci bulunduruyoruz.

7- Taze Et Kesimden Sonra En Fazla Ne Kadar Sürede Satılabilir?

Taze etin kesim tarihi itibariyle gazlı vakumlanır ise 3 ay, gazsız vakumlanır ise 21 günlük satış süresi vardır. Bizim etlerimizin süresi 21 gündür.

8- Dondurulmuş Et Tazeliğini Koruyor Mu?

Vakumlu etler dondurulmuş dahi olsa tazeliğini korur. Deprefreze den çıktıktan 5-6 saat sonra işleme hazır hale gelir.

9- Online Satışta Et Tazeliğini Koruyor mu ?

Ürünlerimizi gönderi kartonu içine yerleştirilen strafor veya izolasyonlu et poşetleri içine konulur . Ayrıca 2 gün soğuk tutacak şekilde  buz bulunmaktadır.

10- Online Siparişten Sonra Ne Kadar Sürede Teslimat Yapılıyor?

Expres kargo ile  gönderiyoruz. Almanya geneli 1 gün, Avrupa geneli ise 2-3 gündür.

11- Nakliye Süresince Soğuk Zincir Korunuyormu?

Evet. Üretim itibariyle adresinize kadar soğuk zincir korunmaktadır.

12- Size Nasıl Güvenebiliriz? HELAL Sertifikası Olmayan Firma Yok Gibi ?

Biz  üretimden halka satış yapan bir marka olarak kendimizi müşteriye karşı şeffaf olmak zorunda hissediyoruz. Bu sebeple ürünlerimizi paketli ve etiketli olarak satışa sunuyoruz.

Kesim işlemi bizim gözetimimiz altında yapılıyor. İşimizi kimseye havale etmiyorruz. Manevi mesuliyetini üstlenecek şekilde çalışıyoruz.

Taze et etiketlerinde;

 •           Kesim, paketleme, son satış tarihi,
 •           Etin kısım ismi,
 •           Kesen mezbahanenin ismi ve ruhsat (EG/EK) numarası
 •           Etin ağırlığı  bulunmaktadır.

  

13- Doğal Besili Tavuk Üretiminiz Varmı?

2020 üretim planı içinde doğal tavuk bulunmaktadır. Doğal besi ve helal kesim şartlarına uygun şekilde üretimini yapacağız. Dondurulmuş bütün tavuk olarak satışı yapılacaktır.

14- Neden Bu Alanda Çalışmaya Karar Verdiniz. Mevcut Piyasadaki Etler Helal Değil mi ?

Biz müşterinin güvenmek zorunda bırakıldığı bir modeli kabul etmiyoruz. Üreticinin şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz. Avrupa’da yerli marketlerde ekmek dahi alsanız içeriğini rahatlıkla etiketinden görebilirsiniz. Fakat etnik marketlerde maalesef bu şeffafiyet göremiyoruz.

Biz üretimden halka satış modeli ile mutfağınıza gelen bütün ürünlerimizi şeffaf bir şekilde sunuyoruz. Müşterinin bize danışma gereği duymadan ürünlerimiz hakkında detaylı bilgiye ulaşmasını sağlıyoruz. Güveni işimizin kalitesiyle sağlamak istiyoruz. Bu sebeple temel gıdalar alanında iş yapmaya karar verdik.